• Intencje Mszy św. na najbliższy tydzień.
  • W piątek droga Krzyżowa o godz. 17.00.
  • Powinienem dziś ogłaszać, że w czwartą niedzielę Wielkiego Postu, a więc za tydzień rozpoczniemy Rekolekcje Wielkopostne. Jednak ze względu na stan zagrożenia epidemicznego ogłoszonego przez władze państwowe i na sytuację związaną z rozprzestrzenianiem się koronowirusa, rekolekcje w tym Wielkim Poście się nie odbędą. Możemy tylko powtórzyć, albo sparafrazować słowa, które rozpoczynają powieść Sienkiewicza „Ogniem i Mieczem”: „Rok 2020 to był dziwny rok”,. Trzeba nam się modlić, by zagrożenie związane z możliwością infekcji koronawirusem jak najszybciej minęło. Jednocześnie potrzeba także trochę zdrowego rozsądku i dystansu, i niewpadania w panikę. Czesław Miłosz napisał wiersz zatytułowany „Piosenka o końcu świata”, który tutaj przytoczę:
  • W dzień końca świata
    Pszczoła krąży nad kwiatem nasturcji,
    Rybak naprawia błyszczącą sieć.
    Skaczą w morzu wesołe delfiny,
    Młode wróble czepiają się rynny
    I wąż ma złotą skórę, jak powinien mieć.
    • W dzień końca świata
      Kobiety idą polem pod parasolkami,
      Pijak zasypia na brzegu trawnika,
      Nawołują na ulicy sprzedawcy warzywa
      I łódka z żółtym żaglem do wyspy podpływa,
      Dźwięk skrzypiec w powietrzu trwa
      I noc gwiaździstą odmyka.
  • A którzy czekali błyskawic i gromów, Są zawiedzeni.
    A którzy czekali znaków i archanielskich trąb,
    Nie wierzą, że staje się już.
    Dopóki słońce i księżyc są w górze,
    Dopóki trzmiel nawiedza różę,
    Dopóki dzieci różowe się rodzą,
    Nikt nie wierzy, że staje się już.
    • Tylko siwy staruszek, który byłby prorokiem,
      Ale nie jest prorokiem, bo ma inne zajęcie,
      Powiada przewiązując pomidory:
      Innego końca świata nie będzie,
      Innego końca świata nie będzie.

- Nawet w obliczu zagrożenia epidemią nikt nas nie zwolni z wypełniania naszych życiowych zadań i obowiązków: pracy, troski o naszych najbliższych i nasze rodziny. W tym wszystkim jest także miejsce na żarliwą modlitwę. Módlmy się w naszych domach. Biskupi udzielają dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. w wielkich grupach. Nasz kościół w Rząśni na szczęście jest dosyć obszerny. Ponadto plac wokół kościoła pozwala uczestniczyć w liturgii – stojąc niekoniecznie blisko innych.

- Można nabyć świecę – paschalik „Caritas”, którą postawimy na stole wielkanocnym. Jest to nasza jałmużna wielkopostna dla biednych.